1. Olabildiğince komşuları rahatsız edebilecek gürültülere sebebiyet vermekten kaçının. Özellikle de yasal olarak gece saatleri (20.00 – 06.00) ve dinlenme saatleri (iş günleri 06.00 – 07.00 ve 17.00 – 19.00 ve genel olarak Pazar günleri ve tatil günleri) esnasında. Öğlen dinlenme zamanı 13.00 – 15.00 saatleri arası olarak belirlenmiştir.

 

 1. Dairelerde müzik çalma süresi günde en fazla bir saat olup 20.00 – 09.00 ve 13.00 – 15.00 arasında yapılmaması gerekir. Bu kuralların dikkate alınması ve gerektiğinde komşulardan izin istemenin gerekliliği bilinmelidir. Davul elektronik gitar ve gayda vb. yüksek sesli çalgılar evde çalınabilecek türde enstrümanlardan olmayıp diğer apartman sakinlerinin haklarına saygı göstermek adına apartmanlarda çalınmasına izin verilmemektedir.

Yüksek sesle müzik ve televizyon izlenmemeli ve komşuları rahatsız edecek derecede gürültü yapılmamalıdır. (Türk Ceza Kanunu Madde 546)

 1. Konutunuzda tadilat yaptıracak iseniz, çıkan inşaat atıklarını, poşetler/torbalar içerisine koyulduktan sonra çevrede uzun süre beklemeden site dışarısına çıkarınız. Bu konudaki sorumluluğun kendinizde olduğunu unutmayınız.

Blok çevresine, asansörlere, merdiven sahanlıklarına ve diğer ortak alanlara çöp atılmamalıdır. (Türk Ceza Kanunu Madde 558)

 1. Balkonlardan dışarı doğru çamaşır asmayınız, balkonlarında çamaşır askılığı dışında bir yöntem kullanmayınız. Pencerelerden, balkonlardan bahçeye halı ve çeşitli kirli örtü silkelemeyiniz. Sigara izmariti ve çöp atmayınız. (Türk Medeni Kanunu madde 737)                  

 

Bina dışına çamaşırlık ve buna benzer aparatlar asılmamalıdır. Kesinlikle silkeleme yapmayınız.(Türk Ceza Kanunu Madde 559)

 1. Blok ortak kullanım alanı olan koridor, girişler ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve hareketi engelleyecek şekilde dolap, çocuk arabası, bisiklet, saksı vb. eşyalar koymayınız.

Blok kapsamında kullanılan ortak alanlara özel eşya bırakılmamalıdır. (Türk Medeni Kanunu Madde 737)

 1. Daire içindeki tadilatların çok erken ve çok geç saatlerde, hafta sonu tatillerinde ve resmi tatillerde yapılmamalıdır. (iş günleri 06.00 – 07.00 ve 17.00 – 19.00 ve genel olarak Pazar günleri ve tatil günleri) Tadilat için site yönetimine bilgi verilmeli ve onay alınmalıdır. Bu kuralın dikkate alınması ve gerektiğinde komşulardan izin istemenin gerekliliği bilinmelidir (Türk Medeni Kanunu 737)
 1. Daire içinde binanın yapısını riske edecek derecede taşıyıcı duvar delinmemeli ve kırılmamalıdır.

Zorunlu durumlarda İnşaat Mühendisleri odasının görüşü mutlaka alınmalıdır. (Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 19/2)

 1. Daire balkonlarının orijinal rengin haricinde bina bütünlüğünü bozacak renge boyanmaması gerekir.(Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 19/2)
 1. Her türlü çöp (kül, şişe, teneke kutu, mutfak çöpü vs.) sadece çöp bidonlarına dökülmelidir. Balkondan aşağı atılmamalıdır. Aynı şekilde yemek artıkları gibi maddeler, hayvan beslemek için camdan atılmamalı, site yönetimince belirlenen yerlere konulmalıdır.
 1. Blok dış kapısı güvenlik gereği kapalı tutulmalıdır. Yabancı kişilerin binaya girmesi konusunda tüm sakinler bilinçli davranmalı, tanımadığı kimseler için kapıyı açmamalıdır.

.(PANDEMİ DÖNEMİNDE BU KURAL ESNETİLMİŞTİR.)

 1. Blok daire kapılarının önlerine kısa bir süre de olsa ayakkabı, ayakkabılık, terlik gibi özel eşyaların bırakılmaması gerekmektedir.

Temizlik sırasında bina görevlisinin yaşayacağı zorluk düşünülmeli, kapı önleri boş bırakılmalıdır. Aksine davranışlarda temizlik görevlisi tarafından uyarılmalı tekrarında Site yönetimi tarafından yazılı olarak uyarılmasına rağmen aynı durum devam ederse temizlik görevlisi tarafından kapı önlerindeki ayakkabı, ayakkabılık, terlik çöp bidonlarına atılır.                                                                                                                                                     

 1. Sığınak, çatı aralığı ve yangın merdiven boşluğuna hiçbir malzeme koymayınız. Belirtilen alanlarda bulunan malzemelerin çöp olarak değerlendirileceği ve görevliler tarafından toplanılıp atılacağını unutmayınız.

Asansör ve ortak alanlarda sigara içilmemeli, kişisel eşyalar bırakılmamalıdır.

 1. Blok giriş ve sahanlık duvarlarının temiz tutunuz, ilan vb. şeyler yapıştırmayınız, çocukların duvarları yazı ve resimlerle kirletmelerini önlemek maksadıyla gerekli özeni gösteriniz. Ortak alanların temizliği konusunda tüm sakinler titiz davranmalı, blok sakini herhangi bir kirliliğe sebebiyet vermişse görevli bilgilendirilmeli, temizlik aşamasında da yardım edilmelidir.
 1. Blok sakinleri bilgi afiş panosunu ve Siteye ait web sitesindeki duyurular düzenli olarak takip etmeli, aidat ödemeleri, faturalar ve gerekli bilgilendirmelerden düzenli olarak haberdar olmalıdır. Ödeme gecikmeleri konusunda yapılacak olan yaptırımları kabul eder.
 1. Sitede görevlendirilen kişilere, görevleri dışında ve mesai saatleri içerisinde özel işler vermeyiniz. Site görevlileri ile yaşadığınız problemleri yönetime bildiriniz. (Bloktaki sıkıntılar konusunda bireysel olarak ya da blok yöneticisi vasıtasıyla Site Yönetiminden talep edilmelidir.)
 1. Dairelerde kedi, köpek, kuş ve balık gibi evcil hayvanlar dışında başka hayvan beslemeyiniz. Site içinde gerekli önlemleri almadan hayvan dolaştırmayınız. Hayvanların tuvalet gereksinimleri için tedbirli olunuz (Poşet taşıyınız yanınızda) Kimliği çıkarılmış evcil hayvanınızın gereksinimleri için site ortak kullanım alanlarını kullanmayınız.

Blokta (evde) evcil hayvan beslemek belirli kurallar çerçevesinde mümkündür.  AB Uyum Yasalarına göre hazırlanan Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında yürürlüğe girmiştir.  Buna göre tüm hayvanlar korunma ve barınma hakkına sahiptir. Hayvan sahiplerinin, hayvanlara ait tüm sorumluluk ve yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu yükümlülükler yerine getirildiği takdirde  mevzuatımıza göre evcil hayvan olarak kabul edilen tüm hayvanları site içerisinde evcil hayvanlar beslenebilir. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5/2 maddesinde belirtilen  “Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadırlar.”  hükmüne ve bu konuda belirlenen yasa ve yönetmeliklere kesinlikle uymak zorundadır.  Aksine davranışlarda Site Yönetimi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanmak suretiyle, İçişleri Bakanlığı ve ilgili kuruluşların görüşü alınarak gerekli önlemler ile ilgili uygulama ve yaptırım  hakkına sahiptir.

 1. Blok içerisinde ya da site içerisinde sahipsiz kedi , köpek vb. hayvan görüldüğünde Site Yönetimi haberdar edilmeli, Site idare amiri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanmak suretiyle, İçişleri Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla görüşerek bu hayvanların site dışına çıkarılmasını sağlamalıdır.

Blokta uyulması gereken kurallar dikkate alınmadığında ve bunun sonucunda doğacak tüm hasarlardan, ihbar zorunluluğunda doğan tüm zararlardan blok  sakinlerinin ortak  sorumlu olacağı unutulmamalıdır.

Güvenli, huzurlu, temiz bir ortam için toplu yaşam kuralları, blok kuralları veya diğer bir tabirle blokta yaşama kuralları tüm  blok apartman sakinlerinin sorumluluğundadır ve herkes buna uymak zorundadır.26/01/2022

 

Mürsel TAÇYILDIZ

Baytur Korukent Sitesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim, ihtiyaçlarınızı görüşmek için en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Yorumlar

 1. baytur Nisan 14, 2022 at 2:53 pm - Reply

  Merhaba,
  1-Blok önlerinde bulunan banklarda (Özellikle Mimoza ile Kardelen Blokları arasındaki banklarda) saat 23:00 sonrası oturmanın tamamen yasaklanması, (Gece sohbetleri yüzünden uyumakta zorlanmaktayız.)
  2-23:00 sonrası yapılan site içi yürüyüşlerde yüksek sesle konuşulmaması,
  3-Elektrikli çocuk arabalarının saat:21:00 sonrası kullanımının kesinlikle yasaklanması sağlanmalı.(Hem aracın kendinden hem de parke taşlardan gecenin sessizliğinde aşırı ses çıkmakta.)
  4-Güvenlik görevlisi personel, gece yanında nara atan çocuklara ikaz etmemekte.
  5-Aynı daireye ait 2 tane araç olmayacak deniliyor fakat yönetimin elinde bilgiler olmasına rağmen aynı daireye ait 2 tane araç aynı otoparkta mevcut..
  Bunlar sadece ilk aklıma gelenler.Dikkate almanız dileğiyle..

Diğer Güncel Haberlere İnceleyin